
Gyakran felmerülő kérdések
Összegyűjtöttük és megválaszoltuk a bérbeadók által leggyakrabban feltett kérdéseket.
Amennyiben nem találja itt a keresett választ, ne habozzon felvenni velünk a kapcsolatot, örömmel segítünk!
Mennyiért és mennyi idő alatt lehet kiadni a lakásomat?
A bérleti díj meghatározásánál javasoljuk, hogy ne csak egy fix összegben gondolkozzunk, hanem inkább egy bérbeadási stratégiát alkalmazzunk. Legyünk tisztában a kiadandó ingatlan adottságaival és ne csak az előnyeit, de hátrányait is vegyük figyelembe.
Természetesen az a célunk, hogy a lehető legmagasabb bérleti díjat érjük el a lehető legalacsonyabb kockázat mellett, ezért sokat segít, ha már előre be tudjuk határolni, hogy ki lehet a célközönsége az ingatlannak.
Ugyanakkor az elmondható, hogy jelenleg 2-3 hét alatt jó eséllyel meg lehet találni azt az ideális bérlőt, aki minden kritériumnak megfelel és akivel nagy rizikót nem vállalunk bérbeadóként.
Honnan tudhatom, hogy megfelelő egy bérlő?
Az első benyomás nagyon fontos, de vannak olyan jellemzők, amelyek alapján jó eséllyel megállapíthatjuk, hogy a bérlővel nem lesz probléma. Ezek lehetnek a következők:
Jövedelem és foglalkozás: Ha a bérlő képes igazolni jövedelmét, és olyan iparágban, pozícióban dolgozik, amely keresett és stabil a munkaerőpiacon, ez jó előjel lehet a bérlő megbízhatósága szempontjából.
Pénzügyi stabilitás: Javasoljuk, hogy a beköltözők igazolható összjövedelme haladja meg az ingatlan összköltségének minimum a kétszeresét.
Nincsenek speciális igények: Ha a bérlő elfogadja az ingatlan eredeti állapotát, és nincsenek különleges kérései az ingatlan módosítása vagy berendezése kapcsán.
Bérleti szerződés elfogadása: Ha a bérlő elfogadja a bérleti szerződést változtatás nélkül, ez azt jelzi, hogy hajlandó az adott feltételekhez alkalmazkodni, ami fontos az ingatlan bérbeadójának biztonsága és az esetleges konfliktusok elkerülése szempontjából.
Szükséges a közjegyzői okirat?
Véleményünk szerint elengedhetetlen egy ilyen okirat elkészíttetése a bérbeadás során. Már a bérlőkeresési szakaszban egy nagyon jó szűrő eszköz, ugyanis az a bérlő, aki ennek az elkészítésében nem partner, annak nem szabad az ingatlant kiadni.
Amennyiben a bérlő nem tenne eleget a bérleti szerződésben vállalt kötelezettségeinek, akkor ezen dokumentum segít jogi úton érvényesíteni azokat.
Bútorozva vagy bútorozatlanul?
Amennyiben a lakás általános állapota megfelelő, illetve a gépesítés javarészt adott (hűtő, tűzhely, sütő, mosógép), az ingatlan jó eséllyel kiadható bútorozottságtól függetlenül.
Mindkét megoldás mellett szólnak érvek: A legtöbb bérlő bútorozott, gépesített albérletet keres, ezért jellemzően egy ilyen adottsággal rendelkező lakást gyorsabban és többért lehet bérbe adni, mint a bútorozatlan változatát.
Azonban a bútorozatlan lakások mellett szól, hogy azok a bérlők, akik saját költségen bútoroznak be egy albérletet, jellemzően hosszabb távon bérelnek, mivel jobban fognak kötődni a bérelt ingatlanhoz.
Szeretnénk hangsúlyozni, hogy a válasz nagyban függ attól, hogy kinek szeretné a bérbeadó kiadni ingatlanját. Például egy külföldi bérlő szinte biztosan bútorozott lakást keres, míg a nagyobb, bútorozatlan lakások elsősorban családok számára lehetnek vonzóak.